Kurser og efteruddannelse

Der er flere muligheder for efteruddannelse - læs mere om betingelserne

Læs siden op

Kurser og uddannelse med ret til dagpenge

Hovedreglen er, at du ledig dagpengemodtager, kan deltage i undervisning i op til 19 lektioner om ugen. Kurset og/eller uddannelsen må ikke være en del af en fuldtidsuddannelse, der er SU-berettiget. Enkeltfag på fx universiteter og andre videregående uddannelsesinstitutioner vil typisk være SU-berettigede.

Du skal inden du går i gang med et kursus eller en uddannelse oplyse os om kurset/uddannelsen. Vi skal godkende, at du kan deltage i uddannelsen og samtidig stå til rådighed for arbejdsmarkedet og få udbetalt dagpenge.

Guide til efter- og videreuddannelse

Dine muligheder afhænger af om du allerede har en uddannelse, uddannelsens længde samt din alder.

Benyt guiden neden for, for at få et overblik over, hvilke rettigheder og muligheder, du har når du er ledig dagpengemodtager.

Guide til efter- og videreuddannelse af ledige medlemmer

Seks ugers jobrettet uddannelse

Seks ugers jobrettet uddannelse gælder for ufaglærte, faglærte og ledige med korte videregående uddannelser.

  • Du skal have været ledig og fået udbetalt dagpenge i mindst 185 timer før du kan søge.
  • Hvis du er i målgruppen kan du tilmelde dig kurser inden for en erhvervsgruppe, som fremgår af den landsdækkende positivliste for seks ugers jobrettet uddannelse (se link neden for).
  • Vær opmærksom på, at kurset/kurserne samlet set - i alt - må have en varighed på maks. seks uger.
  • Hvis du har aftalt og er påbegyndt et kursus/individuelt tilrettelagt uddannelsesforløb i opsigelsesfasen, vil du kunne fortsætte med det i den periode, hvor du er ledig. Forudsætningen for dette er, at kurset/kurserne i forløbet er inden for samme erhvervsgruppe på den landsdækkende positivliste, og at du er er omfattet af målgruppen.

Den landsdækkende positivliste 

Positivlisten afgrænser, hvilke kurser det er muligt at tage under seks ugers jobrettet uddannelse. Den tager afsæt i de nuværende AMU-kurser, EUD-enkeltfagskurser, kurser i taxikørsel godkendt af Trafikstyrelsen efter bekendtgørelse om taxikørsel samt udvalgte moduler på akademiuddannelserne. Positivlisten indeholder kurser indenfor forskellige erhvervsgrupper. Når man som ledig har søgt om og fået godkendt et kursus i en erhvervsgruppe, kan man frit søge kurser inden for denne erhvervsgruppe. Det er ikke muligt at vælge kurser fra en anden erhvervsgruppe.

Læs mere om positivlisten

Uddannelsesløft inden for mangelområder

Ret til en erhvervsuddannelse inden for mangelområder med 110% af din individuelle dagpengesats, kan være en mulighed, hvis du er fyldt 30 år, er ufaglært eller faglært med en forældet uddannelse.

Retten gælder for tilbud om erhvervsuddannelser inden for såkaldte mangelområder. Læs mere om positivlisten

Disse krav er knyttet til muligheden for at få et tilbud om en erhvervsuddannelse:

  • Gælder for dagpengemodtagere, hvis erhvervsuddannelsen optræder på positivlisten.
  • Gælder for dagpengemodtagere, der er fyldt 30 år, og som er ufaglærte eller faglærte med forældet uddannelse.
  • Gælder udelukkende for en hel erhvervsuddannelse - der kan ikke bevilges et grundforløb/et kortere uddannelsesforløb.
  • Hvis du er dagpengemodtager, så kan du fortsætte uddannelsen, selvom din dagpengeret er opbrugt. I den situation vil du få en anden forsørgelsesydelse, fx SU eller en ydelse gennem voksenlærlingeordningen (afhængigt af hvad du har ret til).
  • Muligheden gælder for alle erhvervsuddannelser på positivlisten - derfor kan der også kan tages erhvervsuddannelser, som ikke udbyder skolepraktik.
  • Tilbuddet skal aftales mellem dig som medlem og Jobcenteret (evt. efter indstilling fra a-kassen). Du har har således ikke pligt til at tage imod et evt. tilbud. Men når det først er aftalt, så har du pligt til at påbegynde tilbuddet og deltage i uddannelsen.
  • Under uddannelsen bliver du fritaget for pligten til at være aktivt jobsøgende og stå til rådighed for henvist arbejde.
  • Som dagpengemodtager skal du dog fortsat være til rådighed for den aktive indsats, herunder deltage i kontaktforløbet (jobsamtaler i a-kassen og i Jobcenteret) og det aftalte tilbud om erhvervsuddannelse.
Uddannelse under 20 timer om ugen

Du kan deltage i alle former for uddannelse, så længe der er under 20 timers undervisning om ugen. Dog ikke uddannelser, som man kan få Statens Uddannelsesstøtte (SU) til. 

Det afgørende er, om uddannelsen som sådan giver ret til SU, når den følges som fuldtidsuddannelse, og ikke om du selv har ret til SU under uddannelsen.  Det betyder, at hvis du følger et enkelt fag, som ellers er en del af en SU-godkendt uddannelse, kan du ikke få dagpenge. 

Det er en betingelse, at undervisningen er normeret til under 20 timer om ugen. Du kan altså ikke bare selv vælge at deltage i et mindre antal timer.  Ved evt. fjernundervisning tager vi udgangspunkt i oplysninger fra uddannelsesstedet om, hvor mange timer undervisningen ville være normeret til, hvis den foregik som traditionel undervisning.

Det betyder fx, at du ikke kan få uddannelse og dagpenge efter denne regel, hvis du følger et kursus på åbent universitet. De fag, der udbydes på åbent universitet, indgår nemlig i SU-berettigende universitetsuddannelser. I stedet er der en specialregel om åben uddannelse (se nedenfor).

Åben uddannelse - maks. seks timer pr. uge

Du kan deltage i Åben Uddannelse, hvis uddannelsen har tilknytning til din hidtidige uddannelse og/eller dit faglige område. Du kan kun deltage i undervisningen indtil det tidspunkt, hvor du har ret og pligt til aktivering. Det har du senest efter 6 måneders ledighed i følge reglerne i Lov om en aktiv beskæftigelsesindsats, § 102

Der må højst være 6 timers undervisning i hver enkelt uge. Hvis der er mere end 6 timer, skal du kunne dokumentere, at undervisningen pr. uge højst svarer til 1/3 studieårsværk. 

Hvis et årsværk fx svarer til 24 timer om ugen, må der højst være 8 timers undervisning i hver enkelt uge. På uddannelsesstedet kan du få at vide, hvor meget et årsværk er. 

Vær opmærksom på, at reglen om 6 timer eller 1/3 årsværk er kun relevant, hvis der er tale om en SU-godkendt uddannelse, eller et kursus/uddannelsesforløb, som også er en del af en SU-godkendt uddannelse. Hvis den åbne uddannelse ikke er en del af en SU-godkendt uddannelse, kan du i stedet deltage i uddannelsen, så længe der er under 20 timers undervisning om ugen.

Faglige kurser

Hvis et fagligt kursus styrker din tilknytning til arbejdsmarkedet, kan du deltage på fuld tid i de første 2 uger. 

Kurset skal i givet fald være arrangeret af din kommune eller en af de 5 fagforeninger der står bag Din Faglige A-kasse. Du kan læse mere om evt. fagforeningsarrangerede kurser på de enkelte fagforeningers hjemmesider.

Vær opmærksom på, at hvis kurset varer mere end 2 uger, ville du kunne få dagpenge i hele kursusperioden, forudsat, at undervisningen efter de første 2 uger er på under 20 timer om ugen.

Voksenlærling

Er du over 25 år og enten ufaglært eller faglært med en forældet uddannelse, kan du tage en erhvervsuddannelse som voksenlærling. Samtidig kan din arbejdsgiver i mange tilfælde få tilskud til din løn under uddannelsen.

Som voksenlærling indgår du en uddannelsesaftale med en virksomhed, hvor du både arbejder og får elevløn, mens du deltager i undervisning på en erhvervsskole.

Hvis virksomheden skal have tilskud til din løn som voksenlærling, skal du som udgangspunkt komme fra ledighed, og der gælder særlige krav til din uddannelsesbaggrund og længden af din ledighed.

Du skal selv søge stillinger som voksenlærling. Får du tilbudt en ansættelse, skal virksomheden og og din kommune sammen sørge for at søge tilskuddet, typisk via den digitale løsning VITAS/NemRefusion.

Hvad betyder det for retten til dagpenge?

  • Får din arbejdsgiver tilskud til din voksenlærlingeløn, kan lønnen som udgangspunkt ikke bruges til at opfylde indkomstkravet til dagpenge som almindelig lønmodtager.
  • Efter uddannelsen skal du derfor ofte bruge dine dimittendrettigheder til dagpenge i stedet for indkomstkravet, hvis der har været tilskud i hele uddannelsesperioden.
  • Har der ikke været tilskud til din løn, kan voksenlærlingelønnen i mange tilfælde tælle med til indkomstkravet, hvis du har været medlem af en a‑kasse i mindst 1 år og samlet har tjent nok inden for de seneste 3 år.